Předražený realitní trh v eurozóně by se mohl začít ochlazovat

Předražený realitní trh v eurozóně by se mohl začít ochlazovat, pokud úrokové sazby hypoték budou růst rychleji než inflace. Uvedla to ve středu ve své zprávě o finanční stabilitě Evropská centrální banka (ECB). Informovala o tom agentura Reuters.

Ceny nemovitostí v eurozóně rostou výrazně již několik let, přičemž v období pandemie se tempo růstu ještě zrychlilo. Důvodem je mimořádně uvolněná měnová politika ECB, která stlačila hypoteční sazby dolů.

ECB, která by měla na červencovém zasedání přistoupit k prvnímu zvýšení hlavní úrokové sazby za posledních 10 let, odhaduje, že nemovitosti v eurozóně jsou v současnosti nadhodnoceny v průměru o téměř 15 %. V některých zemích je to až o 60 %.

Banka upozornila, že ceny nemovitostí by mohly klesnout o 0,83 až 1,17% při každém zvýšení hypotečních sazeb o 10 bazických bodů po úpravě o inflaci. „Prudké zvýšení úrokových sazeb může v krátkodobém horizontu způsobit v oblasti cen realit korekci. Současná nízká úroveň úrokových sazeb zvyšuje pravděpodobnost výrazného obratu cen nemovitostí,“ uvedla ECB ve zprávě, kterou zveřejňuje každých šest měsíců.

A woman is working from a home office. A woman is taking a break from work.

Banka zároveň poukázala na prudký růst cen domů a bytů v souvislosti s objemem poskytovaných hypotečních úvěrů. Jak dodala, nejprudší růst reálných cen nemovitostí, jakož i objemu hypoték, vykazují Slovensko, Estonsko a Litva. Co se týče dluhu domácností vůči hrubému domácímu produktu (HDP), nejvyšší je podle ECB v Nizozemsku, na Kypru a v Řecku.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram