Snížili jsme závislost na Rusku. SZP uzavřel nové smlouvy, plynu bude dost do jara 2023

Ministr hospodářství Richard Sulík (SaS) a šéf Slovenského plynárenského průmyslu Richard Prokypčák informují o aktuálním stavu plynu a jeho zásobách. Nové nákupy z Norska pokryjí 32 procent spotřeby Slovenska, další dodávky zkapalněného plynu přepravovaného na lodích dodá dalších 33 procent spotřeby země. Dohromady má Slovensko do konce příští zimní sezóny, tedy do jara 2023, pokryto až 65 procent spotřeby plynu.

Sulík říká, že týdny a měsíce mlčel, neboť vyjednával nové dodávky plynu. „Dodávky plynu na Slovensko jsou zajištěny do konce zimy v roce 2023. SZP uzavřel s Norskem dodávky plynu, které pokrývají 32 procent spotřeby,“ prohlásil.

Také podnik uzavřel smlouvy na dodávky tankerů na LNG plyn, které pokryjí 33procentní spotřebu plynu na Slovensku. „Dnes můžu oznámit, že jsme snížili od 1. června závislost na ruském plynu o 65 %,“ řekl na tiskové konferenci ministr hospodářství Richard Sulík.

Generální ředitel SZP Richard Prokypčák slibuje, že plyn z Norska či z LNG tankerů nebude dražší než ten ruský. „Určitě nebude dražší. Mohu ujistit, že ten kontrakt s Norskem je vysoce konkurenční,“ podotkl Prokypčák. „Žádný plyn nenakupujeme dražší než ten z Ruska, rozdíly v cenách jsou velmi malé,“ doplnil Sulík.

Přečerpávat se bude na třech či čtyřech místech. V Chorvatsku, v Itálii, v Belgii a také v Anglii. „SZP tak umí měsíčně přečerpat dvě lodě,“ dodal Sulík. Podle ministra Slovensko počítá is využíváním polského terminálu na LNG plyn. Čeká se na dokončení dostavby slovensko-polského plynovodu, který by měl být hotov koncem léta.

Heger ohlašuje dobré zprávy: Budeme méně závislí na plynu z Ruska, nový plynovod je brzy dokončen
Slovensko i nadále kupuje plyn z Ruska. Podle ministra tak do naší země proudí více plynu, než v současnosti potřebujeme. „Důvodem je, že potřebujeme maximálními denními limity naplňovat zásobníky plynu,“ dodal.

Nulová daň za plyn? Návrh SaS podpořil premiér Heger
Začátkem června chce Sulík říci, jakou cenu budou domácnosti platit za plyn příští rok. „Bude existovat nějaká regulovaná cena, kterou stanovuje ÚRSO, a my budeme informovat o nižší ceně, aby domácnosti věděly na čem jsou. Více budeme informovat v červnu,“ dodal Sulík.

Phantom Blue industrial valves in a row on petrochemical plant pipelines system selective focus over out of focus background

Roční spotřeba zemního plynu na Slovensku se pohybuje kolem 5,5 miliardy metrů krychlových (m3) a dosud byla více než z 85 % pokryta dodávkami z Ruska. Diverzifikace zdrojů zemního plynu, ale i ropy, se stala po napadení Ukrajiny ruskými vojsky prioritou většiny států EU. SZP, který pokrývá téměř 70 % odběratelů plynu na Slovensku, se už podařilo dovézt pro Slovensko dva tankery se zkapalněným zemním plynem (LNG) z USA. Tuto transakci podnik připravoval již od října loňského roku.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram