V areálu bývalého cukrovaru začíná výstavba bytů

Areál bývalého cukrovaru v Trnavě po téměř dvou desetiletích od ukončení provozu oživí stavební ruch. V úvodních třech etapách během přibližně tří let by mělo v jedné části rozsáhlého pozemku vzniknout celkem 544 bytů v nízkopodlažních domech s přímým napojením na park při kalvárii. Informoval o tom při slavnostním poklepání základního kamene Eduard Šebo, předseda představenstva společnosti United Industries, která je vlastníkem areálu.

Cukrovar v Trnavě byl dlouhodobě největším v Rakousko-Uhersku, Československu i na Slovensku. Postavili ho ve druhé polovině 19. století na pozemcích o výměře zhruba 25 hektarů na okraji města, ale postupem času a s rozmachem města se dostal do jeho středu, těsně za hranici městské památkové rezervace, přičemž představuje zhruba polovinu její rozlohy. Na této skutečnosti postavil investor myšlenku propojit je a vybudovat v lokalitě moderní centrum Trnavy s městotvornými funkcemi. Proces se rozbíhal již v roce 2008, avšak, jak doplnil Šebo, vstoupila do toho hospodářská krize. Letos na podzim plánuje investor prezentovat svou představu o jeho celkové podobě.

Architekt Pavel Zibrin jako člen řešitelského kolektivu uvedl, že cílem je vytvořit živou čtvrť. „Celková konverze cukrovaru je běh na dlouhou trať, ale když se podaří dobudovat celou zónu, v Trnavě kromě mnoha bytů, parku, kancelářských a obchodních prostor mohou přibýt i atraktivní, kvalitně zrekonstruované industriální objekty,“ uvedl Zibrin.

Čtyři budovy cukrovaru, dva sklady cukru, hlavní výrobní hala a administrativní budova jsou zapsány v seznamu národních kulturních památek jako významný dokument vývoje průmyslové architektury, urbanismu a cukrovarnického průmyslu na Slovensku. Podle Zibrina by mohly být přeměněny na objekty nejen celoměstského a regionálního, ale i mezinárodního kulturně-společenského významu s mnoha funkcemi a možnostmi. Šebo avizoval, že nové objekty budou citlivě včleněny mezi historické stavby.

Real estate agent holding keys to new flat. Real estate, buy a home concept

\“Projekt cukrovaru se o několik let zpozdil, město ho vítá,\“ konstatoval na zahájení výstavby bytových domů zástupce primátora Trnavy Tibor Pekarčík. Potřebám revitalizace vyšel už před několika lety vstříc i územní plán města. „Těším se, že po úvodní fázi se do středu zájmu dostanou právě historické industriální stavby, které se časem zrevitalizují a najdou svoji novou funkci,“ uvedl Pekarčík.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram