EK předložila kompromisní návrh embarga na ruskou ropu

Evropská unie (EU) se snaží dostat ze slepé uličky v rámci jednání členských států o novém sankčním balíčku proti Rusku. Proto korigovala svůj návrh, který aktuálně počítá se zákazem lodního dovozu ropy z Ruska. Restrikce na import přes klíčový ropovod Družba mají být odloženy.

Evropská komise (EK) zaslala revidovaný návrh šestého balíku sankcí proti Rusku vládám členských států v sobotu (28. 5.). Kompromis týkající se dodávek přes ropovod Družba by měl pomoci získat souhlas Maďarska, které nový balík sankcí dosud blokovalo. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Bloomberg.

Návrh počítá s tím, že členské státy EU během 6 měsíců postupně zastaví lodní dodávky ropy a během 8 měsíců i dodávky ropných produktů z Ruska, uvedly pro Bloomberg zdroje seznámené se záležitostí. Rovněž dává více času Maďarsku, aby našlo technické řešení svých energetických potřeb, a také se zabývá námitkami Slovenska a Česka.

Revidovaný návrh také stanoví pro Bulharsko přechodné období do června nebo prosince 2024 a Chorvatsku dává výjimku na dovoz vakuového plynového oleje. EK kromě toho navrhuje zákaz reexportu ruské ropy dodávané přes ropovod Družba do třetích států.

Sankce by se měly rovněž dotknout služeb poskytovaných při dopravě ruské ropy do třetích zemí. Aktuální návrh například na 6 měsíců zakazuje technickou podporu, finanční služby a financování. Předchozí návrh také obsahoval formulaci „a všechny ostatní služby“, což se chápalo jako zákaz poskytování pojištění pro lodní dodávky.

Gas flaring at an oil refinery.

Ambasádoři EU by se měli setkat už v neděli, aby diskutovali o revidovaném balíku sankcí. Některé členské státy tlačí na to, aby bylo dosaženo dohody ještě před pondělním (30. 5.) setkáním lídrů EU v Bruselu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram