Část peněz na koupi bytu je třeba naspořit, způsob závisí na čase

Ceny nemovitostí k bydlení na Slovensku nadále výrazně rostou. V Bratislavském kraji musí lidé v současnosti zaplatit za 3-pokojový byt či menší dům v průměru kolem 250.000 eur, v průměru na celém Slovensku je to 200.000 eur. Na koupi 3-pokojového bytu si tak Slovák musí našetřit minimálně 40.000 eur, aby dosáhl vlastní vklad 20% z ceny bytu k hypotéce. U menšího 1pokojového bytu je to poloviční částka.

„Rozumný investor by měl při horizontu pěti let zhodnocovat své peníze spíše konzervativně. Pokud má člověk našetřeno alespoň 10.000 eur, které zainvestuje, a následně každý měsíc pravidelně vkládá 90 eur, má šanci mít na kontě na konci investičního horizontu částku přes 20.000 eur při průměrném ročním růstu 6,8%,“ přiblížil analytik online investiční platformy Portu Filip Louženský.

Nejvyšší výnos podle něj přinášejí akciové fondy. Ty by však měl mít investor s krátkým investičním horizontem pět let zastoupeny jen malou částkou, upozornil analytik. Kombinovat by je měl s méně rizikovými investicemi, jako jsou dluhopisy, realitní fondy, případně fondy na drahé kovy.

Mortgage calculation or buy and sell house, property and real estate, home key with house keyring or keychain with black calculator on wooden table.

Odborník připomíná, že rodiče by měli už při narození svého dítěte uvažovat nad tím, že mu natřou na základní vklad k hypotéce na koupi bytu. „Čím delší dobu se investuje, tím vyšší je výnos díky efektu složeného úročení. Investiční horizont 25 let přitom umožňuje zvolit nejrizikovější a potenciálně nejvýnosnější aktivum, kterým jsou akcie,“ dodal Louženský.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram