Rychle rostoucí ceny nemovitostí na Slovensku na začátku letošního roku nebyly překvapením. Na trhu je nadále nedostatek bytů, jejichž nabídka nestíhá vysokému zájmu o bydlení. V prostředí rostoucích úroků z hypoték lze však očekávat postupné zmírňování poptávky, a tedy i růstu cen realit, shodují se ekonomičtí analytici.
Národní banka Slovenska (NBS) tento týden zveřejnila statistiky, podle nichž v prvním čtvrtletí 2022 vzrostly nabídkové ceny nemovitostí na bydlení na Slovensku meziročně o 23,3%. Tempo zdražování se tak zrychlilo, ve 4. kvartálu loňského roku rostly tyto ceny o 22,1%. Mezičtvrtletní tempo růstu se také zrychlilo na 8,5 %.
„Nejnovější zveřejněné statistiky NBS nejsou překvapivé, protože růst cen realit byl kvůli kontinuálně okleštěné nabídce v kombinaci s vysokou inflací v tomto období očekáván. Na trhu nebylo mnoho důvodů, které by tento trend obrátily a postupné zdražování hypoték během prvních tří měsíců se nepromítlo do snížené poptávky po bydlení, právě naopak,“ přiblížil odborník na reality z FinGO.sk Viktor Obtulovič. Při rostoucích sazbách se podle něj možná „rozhýbali“ i klienti, kteří s koupí nemovitosti dříve vyčkávali.
I když úrokové sazby hypoték začaly postupně růst, do konce března se stále držely na velmi nízké a všeobecně dostupné úrovni, připomíná finanční analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
„Noví žadatelé mohli v 1. kvartálu 2022 získat hypotéku za velmi výhodných podmínek a lidé s hypotékami si úvěr dokázali navýšit a refixovat s velmi nízkým úrokem. K tomu se přidává stále vysoká úroveň úspor obyvatelstva a nízká nezaměstnanost, na které se zatím nijak neprojevilo predikováno zpomalování slovenské ekonomiky v důsledku války na Ukrajině,“ vysvětlil.
Ve druhém čtvrtletí se však už podle něj dá očekávat jistý pokles poptávky po hypotékách. Úrokové sazby se dále zvyšují a tempo růstu slovenské ekonomiky v důsledku efektů války na Ukrajině v letošním roce zpomalí podle predikce Evropské komise (EK) z 5 na 2,3%, avizuje Búlik.

Ceny nemovitostí nemohou stoupat dvouciferným tempem donekonečna, upozorňuje Obtulovič. „Zdražování hypotečních úvěrů u některých skupin klientů sníží koupěschopnost a v horizontu pár měsíců může vést k zastabilizování cen realit zejména v hlavním městě, ale iv jiných atraktivních krajských městech,“ předpokládá.
Zároveň však v brzké době neočekává pokles cen nemovitostí. Na realitním trhu totiž poptávka několikanásobně převyšuje nabídku. „Prodávající stále mají navrch a také oni udávají tempo růstu, protože si mohou vybírat z množství zájemců o koupi. Proto k prasknutí realitní bubliny a snížení cenovek bytů a domů v tomto roce nedojde,“ dodává odborník.