Poptávka i růst cen nemovitostí se během roku asi zmírní

Rychle rostoucí ceny nemovitostí na Slovensku na začátku letošního roku nebyly překvapením. Na trhu je nadále nedostatek bytů, jejichž nabídka nestíhá vysokému zájmu o bydlení. V prostředí rostoucích úroků z hypoték lze však očekávat postupné zmírňování poptávky, a tedy i růstu cen realit, shodují se ekonomičtí analytici.

Národní banka Slovenska (NBS) tento týden zveřejnila statistiky, podle nichž v prvním čtvrtletí 2022 vzrostly nabídkové ceny nemovitostí na bydlení na Slovensku meziročně o 23,3%. Tempo zdražování se tak zrychlilo, ve 4. kvartálu loňského roku rostly tyto ceny o 22,1%. Mezičtvrtletní tempo růstu se také zrychlilo na 8,5 %.

„Nejnovější zveřejněné statistiky NBS nejsou překvapivé, protože růst cen realit byl kvůli kontinuálně okleštěné nabídce v kombinaci s vysokou inflací v tomto období očekáván. Na trhu nebylo mnoho důvodů, které by tento trend obrátily a postupné zdražování hypoték během prvních tří měsíců se nepromítlo do snížené poptávky po bydlení, právě naopak,“ přiblížil odborník na reality z FinGO.sk Viktor Obtulovič. Při rostoucích sazbách se podle něj možná „rozhýbali“ i klienti, kteří s koupí nemovitosti dříve vyčkávali.

I když úrokové sazby hypoték začaly postupně růst, do konce března se stále držely na velmi nízké a všeobecně dostupné úrovni, připomíná finanční analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

„Noví žadatelé mohli v 1. kvartálu 2022 získat hypotéku za velmi výhodných podmínek a lidé s hypotékami si úvěr dokázali navýšit a refixovat s velmi nízkým úrokem. K tomu se přidává stále vysoká úroveň úspor obyvatelstva a nízká nezaměstnanost, na které se zatím nijak neprojevilo predikováno zpomalování slovenské ekonomiky v důsledku války na Ukrajině,“ vysvětlil.

Ve druhém čtvrtletí se však už podle něj dá očekávat jistý pokles poptávky po hypotékách. Úrokové sazby se dále zvyšují a tempo růstu slovenské ekonomiky v důsledku efektů války na Ukrajině v letošním roce zpomalí podle predikce Evropské komise (EK) z 5 na 2,3%, avizuje Búlik.

Real Estate Agent Working On Laptop

Ceny nemovitostí nemohou stoupat dvouciferným tempem donekonečna, upozorňuje Obtulovič. „Zdražování hypotečních úvěrů u některých skupin klientů sníží koupěschopnost a v horizontu pár měsíců může vést k zastabilizování cen realit zejména v hlavním městě, ale iv jiných atraktivních krajských městech,“ předpokládá.

Zároveň však v brzké době neočekává pokles cen nemovitostí. Na realitním trhu totiž poptávka několikanásobně převyšuje nabídku. „Prodávající stále mají navrch a také oni udávají tempo růstu, protože si mohou vybírat z množství zájemců o koupi. Proto k prasknutí realitní bubliny a snížení cenovek bytů a domů v tomto roce nedojde,“ dodává odborník.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram