Equinor se stáhl z ruských společných podniků, aktiva přesunul na Rosněfť

Norský ropný koncern Equinor oznámil ve středu, že v reakci na válku na Ukrajině se stáhl ze společných ropných a plynárenských projektů v Rusku, přičemž aktiva přesunul na státní ropnou společnost Rosněfť. Ta byla dlouholetým partnerem Equinoru na ruském trhu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Norská společnost představila plán odchodu z Ruska již 27. února, tři dny po invazi Rusů na Ukrajinu. Equinor tehdy uvedl, že za daných okolností je jeho pozice v Rusku neudržitelná. V současnosti společnost proces dokončila.

„Odchod ze všech společných podniků jsme dokončili v souladu se sankční legislativou Norska i Evropské unie vůči Rusku,“ uvedla norská ropná společnost. Jak dodala, své podíly ve čtyřech ruských společných podnicích přesunula na největší ruskou ropnou společnost Rosněfť, čímž se uvolnila ze všech budoucích závazků.

winter industrial landscape with an old coke-chemical plant in a valley on the river bank

Equinor, ve kterém většinový podíl vlastní norský stát, působil na ruském trhu více než 30 let a v roce 2012 uzavřel s Rosněftí dohodu o strategické spolupráci. Tehdejší plány norská firma po anexi poloostrova Krym Ruskem v roce 2014 výrazně okresala, zůstala však působit ve více společných podnicích.

Produkce Equinoru v Rusku však nebyla vysoká. Před invazí Ruska na Ukrajinu dosahovala přibližně 25.000 barelů ropného ekvivalentu denně (1 barel = 159 litrů), zatímco celková produkce norské firmy dosahuje denně zhruba 2 milionů barelů ropného ekvivalentu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram